blogas – tekstų skaitymo būdas

 
KETURIASDEŠIMT AŠTUNTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2005-12-02, apie metaforas kompiuterijoje
 
Vienas visiškai blaivaus proto kalbininkas elektroninio pašto diskusijoje barkštelėjo: „vaizdo grotuvas yra lygiai tokia pati nesąmonė kaip ir kortelių šukuotuvas (o ne skaitytuvas) arba pieštukų velėtuvas (o ne drožtukas)“. O kodėl? Tik dėl to, kad taip buvo iki VLKK (valstybinės lietuvių kalbos komisijos) įkūrimo?

Tas pats kalbininkas kitoje diskusijoje jau sutiko su mintimi, kad kitaip negu lietuviškoje kasdienybėje, kompiuteryje ir negyvos programos ar kompiuterio dalys metaforiškai gali būti vadinamos veikiančiaisiais asmenimis (redaktoriumi, procesoriumi, vedliu, asistentu).

Anksčiau, nei su vaizdo grotuvu teko susidurti su situacija, kuomet tam tikra programa parengtą scenarijų (dabar vadinčiau: animuotą pateiktį) kita programa leido tik peržiūrėti, nieko nemodifikuojant. Ta antroji, tik peržiūrai skirta programa tuomet buvo pravardžiuojama „gramofonu“, nors idealu būtų įvardyti tai beveik-be-metaforų: scenarijų redaktoriumi jie sukuriami, parengiami, o scenarijų grotuvas teskirtas vartotojui su iš anksto parengtais scenarijais „žaisti“, juos peržiūrėti, atlikti numatytus veiksmus.

Žinoma, tradicinis filmas rodomas ir žiūrimas, vaizdas atkuriamas, algoritmas vykdomas. Tačiau tam tikrais atvejais kompiuteriuose būtų galima groti ne tik garsą, bet ir vaizdą, algoritmą, makroprogramą, scenarijų, filmą ar kitokį išankstinį įrašą, pasinaudojant ne kokia naujabrakadabriška žiurykle, bet tik įprastu ausiai ir suprantamu grotuvu.
 
< 2005-11-30 kompiuterijos kalba 2005-12-03 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Metaforiškai kalbant, atkurti ne tik garsą, bet ir vaizdą, programą, scenarijų.

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama