blogas – tekstų skaitymo būdas

 
DEŠIMTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2006-03-11, dar apie jaučius ir jupiterius
 
Vakar tik trumpu punktyru nužymėjęs antipostmodernistinį manifestą, jaučiuosi pats sau skolingas žodį iš arčiau (magnify).

Meno kriterijai yra nepatogi tema. Kiekvienas menininkas geriau žino ką daro, ir jį užgauti gal kiekvienas. Socialistinio ir kitokio realizmo kriterijai buvę vieni, gaivaus ir banalias ribas drąskančio modernizmo – jau visai kiti.

Šiek tiek baugina žodelis post, įsakmiai užsimenantis, kad geri laikai baigėsi, po manęs nors ir tvanas, po trečiojo branduolinio viskas kitaip, postindustrinė informacinė visuomenė jau visai kita nei buvusi akmens, garo ar taikios ir saugios atomo energijos amžiuose.

Tam tikri kriterijai vis tik yra. Grafomaną lyg ir iš pirmo žvilgsnio atskirsi nuo nobelianto. Rašykų svetainėje trinami kai kurių naujokų draiskalai pelnytai susilaukia tokio likimo. Skalės apačioje kriterijai dūzgia, kaip bitės.

Pakilusios aukščiau šios bitės apgirsta ir pameta kompasus. Kai apie tai rašo A. Pogrebnojus (kažką aš laikau delne), S. Parulskis net svinguodamas mala jį į miltus (Ar nebūtų paprasčiau parašyti: išėjau nusimyžti ir dabar laikau delne daiktą, bet nežinau, ką su tuo daiktu daryti). O kai tai beveik parašo J. Erlickas (...Paryžius/Geriau nueisiu aš už kampo/Ir tyliai tyliai nusi...), tauta apsąla, katarsyje kontempliuodama.

Būtų sąžininga pripažinti, kad J. Erlickas prastai dainuoja. Būtų teisinga, jei prastas eilėraštis rašykuose būtų vertinamas vienodai, nepriklausomai nuo to, kurio lygio vartotojas jį pateikė.

kai aš būsiu šaltiena
ant karališko pusryčių stalo
aš tik tyliai
v v
virpėsiu iš baimės,
kad manęs nesu
v v
valgytų dar ikipiet.

kaip gerai, kad regentas nemėgsta drebučių,
ir kad jis šioje menėj diktuoja madas.


Jei šį tekstą pateiktų naujokas, tekstas beveik būtų negailestingai ištrintas, o jei žinomas vietinis postmodernistas – tekstas rašykuose būtų įvertintas aukščiau už tą, kurį dabar skaitote (na taip, jei man nerūpėtų, greičiausiai nė nerašyčiau (bet gal grįžkim prie minties)).

Kriterijai man patiktų, bet tuomet daugybė postmodernistiškų menininkų prarastų galimybę myžti vaivorykštėmis.

Jei S. Parulskis apklijuotų nuogą merginą kalendoriaus lapeliais, ar A. Pogrebnojaus knygutėmis, tai būtų drastiška, bet mada. Tam tikra prasme A. Pogrebnojaus knygutė yra poezija.
 
< 2006-03-10 kūryba visuomenė 2006-03-12 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 1teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Skelbta svetainėje www.[...].lt

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama