blogas – tekstų skaitymo būdas

 
KETURIASDEŠIMT PENKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2007-11-10, grąžinkit lietuvių kalbai glamūrą!
 
Neseniai rašiau apie tam tikrą potencialiai įmanomą lietuvių kalbos skilimą, komentaruose po šiuo tekstu gavau rimtų klausimų, į kai kuriuos pagaliau sukaupiau žodžių.

Donatas klausia: Elfas, prijaučiantis orkams? Ar nei viena, nei kita?

Iš tiesų, kas lietuvių kalbos požiūriu yra blogeriai? Kuria kalba jie turėtų rašyti: elfų (išsisupus plačiai vakarų vilnimis, man krūtinę užliek savo šalta banga) ar orkų (atkakliai nepasiduodu žodžiui tinklaraštis – dėl blogerių ir blogsferos (tik pasistenkit nesusivemti: tinklaraščių autoriai, tinklaraštija)).

Tikriausiai suprantate, kad blogeriai rašo abiem kalbom. Smarkiai prieštaraučiau, jei blogerius kas sulygintų su žurnalistais (tiems elfų kalba privaloma). Savo prigimtimi kiekvienas blogas yra literatūra (nutrauktomis cenzūros grandinėmis), vieninteliai blogo cenzoriai – tai jo skaitytojai, įskaitant ir patį autorių. Todėl geriausi blogeriai yra bardai, kuriantys tą mylimą ir nukankintą kalbą, kurią kai kurie elfai, gindami nuo išnykimo, baigia sunaikinti.

heh, pasirodo šiandien yra lygiai penkti metai kai rašau savo blogą. Penki metai realybėje labai nedaug, tačiau žmonės kalba kad virtualybėje tai ištisa amžinybė.

tuo metu kai pradėjau rašyt ant interneto Lietuvos nebuvo tokių savokų kaip blogoferma, beveik visi savo blogų variklius programavo patys, visi vienas kitą pažinojo. o pradėjau aš pats rašyti beskaitydamas gobbitą ir pbg. ha, čia kaip ir padėka turėtų būt, nes šitų žmogų rašto darbai man įkalė į galvą mintį - ir tu juk gali! ;)

(Audrius, virtualybėje dar žinomas kaip nežinomas)

Ir dar:

Vakar musėt visi žinojo, koks ten tas siužetas, tik aš vienas runkulis taip ir nesurišau atskirų fragmentų. Kūma net kelias savo interpretacijas pateikė. Gražu aišku. Grakštūs, ne pagal pirminį gamtos (jei nepriimtina, žodyje gamta padarykite 6 klaidas ir skaitykite kaip "dievas") užmanymą. Beveik taip pat gražu, kaip sunkiasvorių boksas, bet muzika gražesnė. Tiesa, pačios tuo neįtikinau, nors ir sutarėm, kad tiek viena, tiek kita - savęs žalojimas. Matyt šiai meno rūšiai aš nebepriaugsiu.

(Hablicelis apie baletą)

Sutikite, tai jau ne svepla sms orkų kalba. Cituojami autoriai į bendrinę lietuvių kalbą žiūri lygiai taip, kaip aš pats. Jei bendrinei kalbai nepatinkančios mano išraiškos priemonės, tai ji lengvai galinti persikelti į kitą patalpą, atsisėsti prie lango ir nukreipti ilgesingą nekaltos mergelės žvilgsnį devynioliktojo amžiaus kryptimi. Priminsiu rūstų biologinį dėsnį: nekaltos mergelės vaikų neturinčios.

Bendrinė kalba man – kaip mama, ji mane išauklėjo, išmokė vaikščioti, tačiau mylėčiau savo mamą mažiau, jei ji verstų mane į save kreiptis daugiskaita ir draustų skraidyti.

Todėl atimdami iš lietuvių kalbos visą glamūrą, mielieji elfai, elgiatės, kaip ta jaunystės vargų užgrūdinta vieniša motina, iki pat savo mirties draudžianti dukrai bendrauti su berniukais.
 
< 2007-11-09 tikrinė kalba 2007-11-11 >
2007-11-10 23:14 AlmaIš esmės pritariu. Bet noriu atkreipt dėmesį į vieną sąmoningo atsiribojimo nuo puristų aspektą. Dauguma lituanisčių mokyklose buvo (gal ir tebėra) tikros elfų karvedės. Grūmojo mum didžiųjų kalbos klaidų savadais ir bandė sukalt į jaunas galvas visas įmanomas taisykles. Pabaigę mokyklas tas taisykles sėkmingai pamiršom (jei apskritai mokėjom). Dabar savo blogus ir kitą rašliavą kuriam vadovaudamiesi sveiku protu ir įgimtu kalbos pajautimu. Bet kartais pasidaro nejauku (bent jau man), nes nebėra jokio užnugario į kurį galėtum atsiremt, kai suabejoji savo žiniom. O būtent tokia atrama turėtų būt garbieji kalbininkai. Tai dabar nebeaišku, kuriem vis tik blogiau - puristam, ledo bokštuose raudantiem, ar mums - kartais dvejojantiem ir negalintiem kompetentingo patarimo gaut...
komentarų: 1neteisingų atsakymų: 5teisingų be komentaro: 1
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Tai kas gi tie blogeriai?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama