blogas – tekstų skaitymo būdas

 
KETURIASDEŠIMT AŠTUNTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2007-11-30, apie racionaliuosius piratus
 
Dar vieno analitiko svetainėje susidūriau su gan įdomiu piratišku galvosūkiu (dziedriaus komentaras lapkričio 14, 2007), verčiu apytikriai:

Piratų laive yra penki racionalūs piratai (A, B, C, D ir E), kuriems reikia pasidalinti 100 auksinių monetų lobį. Piratų tarpusavio santykiams būdinga griežta linijinė hierarchija: (A – bosų bosas ir toliau svarbos mažėjimo tvarka iki E, kuris yra junga paskutinis).

Dalybų taisyklės yra tokios: a) vyriausias piratas siūlo pinigų paskirstymą, b) vyksta balsavimas, visi piratai turi po balsą, o esant lygiam rezultatui – sprendžia vyriausias, c) priimtas pasiūlymas tuoj pat įgyvendinamas, o atmetus pasiūlymą jo autorius nužudomas, ir tuomet procesas kartojamas.

Piratai racionalūs, todėl jie: a) nori likti gyvi, b) nori kuo daugiau aukso, c) yra linkę išmesti per bortą kiekvieną konkurentą.

Ką daryti piratui A?

Sprendimą radau maždaug per 5 min., pasinaudojęs pieštuku ir popieriumi. Toks pats nurodytas ir wikėje, kad būtų įdomiau, pakišau ji po vieninteliu inkaru šio teksto pabaigoje.

Nors šiaip jau formaliai itin teisingi sprendimai dažniausiai būna nepritaikomi praktikoje.

Galiu įsivaizduoti, kaip keturi, trys ar du dalybų pasiūlymu nepatenkinti piratai nužudo ir išmeta per bortą vieną jo autorių. Tačiau, likus tik dviems piratams, situacija keičiasi. Jokių derybų, nelygių sąjungų ar sąžiningo taisyklių laikymosi tikėtis jau nebegalima. Vienintelis racionalių piratų sprendimas: pasidalyti 100 monetų po lygiai (DE = 50:50).

D ir E būtų patys sau priešai, jei pirmasis siūlytų, o antrasis tikėtųsi kokio nors kito padalijimo. O visas ankstesnes lažybas jiems tereikėtų boikotuoti – kartu balsuodami „prieš“ jie nesunkiai išardytų visus teisingame atsakyme numatytus A, B ir C pasiūlymus.

Tačiau ne viskas taip paprasta. Įtempę vaizduotę persikelkime į piratų laivą.

A, nervindamasis pasiūlo visiems po 20 monetų.

B, supratęs, kad atsikračius A, jis galės siūlyti racionalesnę (žr. teisingą, bet nuobodų atsakymą) schemą – BCDE = 99:0:1:0 – balsuoja prieš, jam pritaria sabotuotojai D ir E. C balsuoja už, bet pasiūlymas atmetamas ir A skrieja per bortą.

B susimąsto. Sveikas protas sako, kad jo planas (kurį jis perskaitė wikėje...) yra racionalus, tačiau už borto raibuliuojantis vanduo neleidžia susikaupti. Nervindamasis jis siūlo visiems po 25 monetas.

C jaučia, kad D ir E kažką rezga, todėl nerizikuoja likt su jais vienas. Balsuoja už, D ir E – prieš, B balsas lemia, todėl visi gauna po ketvirtį lobio.

Gyvenimiškas rezultatas: lyderis visuomet yra pasmerktas, pelną susišluoja pasekėjai. Paradoksas, bet būtent kraštutinių autsaiderių dėka atsiranda reikiamas įtampos laukas...

 
< 2007-11-29 rebusai 2007-12-01 >
2007-12-08 23:25 DovydasKai piratai lieka tik du - D ir E, jų nebevaržo hierarchija ir subordinacija. Jie juk piratai – laisvūnai ir atskalūnai. Todėl jie tampa lygūs vienas prieš vieną ir dalinasi lobį po 50%. Belieka sugalvoti, kai pašalinti konkurentus. O konkurentai racionalūs - nei vienas nenori lėkti už borto. Jei piratų liktų tik trys, C lėktų už borto, net šuo nesulotų. Todėl jam svarbiausia išgyventi, jam jau net lobio nebereikia. Jam užtenka 0 monetų ir išlaikytos gyvybės.Kai piratų yra keturi, piratas B gali čiupti visą lobį vienas pats, nes C už jį balsuos netgi nieko negaudamas, bijodamas likti vienas pats prieš D ir E tandemą. Draugužiai D ir E negauna nieko.Kai piratai yra visi penki, lyderis A turi išardyti savo dešiniosios rankos planus pasiglemžti viską. Monetomis B nepapirksi, todėl reikia remtis į apačias. A numeta monetą kaip šuniui apgraužtą kaulą piratui D arba E – žiūrint kuris iš jų yra didesnis palaižūnas. Taip jis gauna tris balsus - savo paties, C, kuris džiaugiasi nepraradęs gyvybės, ir palaižūno, gavusio 1 monetą.Atsakymas: A 99B 0C 0D ir E – vienas 0, kitas 1.Gyvenime taip būna: lyderis tvirta ranka valdo savo aveles. Tiesa, jis jaučia nuolatinę grėsmę iš savo dešiniosios rankos, todėl įtampa yra neatsiejama jo gyvenimo dalis. Galų gale nuo įtampos jis vieną dieną pervargs ir jo klaida mikliai pasinaudos einantis iš paskos. Vidurinė klasė gyvena be įtampos ir visada balsuoja už valdžią, kad valdžia ją apsaugotų nuo pačių žemiausiųjų keliamo pavojaus. O žemiausieji, nors ir kuria planus kaip jie užvaldys pasaulį, visada pasiruošę už numestas atliekas nuo ponų stalo padlaižiauti valdžiai.
komentarų: 1neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Kiek monetų piratas A laimi pagal tą nuobodųjį (formaliai teisingą) sprendimą? (Įrašykite skaičių).

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama