blogas – tekstų skaitymo būdas

 
SEPTINTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2008-02-13, antibiotikai ir pelėsiai
 
Oranžinėse diskusijose neapsikentęs vis įsiveliu. Šįsyk mėginau rasti būdą kaip nors „parduoti“ (leisti sudraskyti viešoje diskusijoje) retsykiais mums su tikrine kalba šaunančius į galvą naujadarus ar naujabrakadabrų pakaitalus:

Gražiausių ir bjauriausių žodžių rinkimai gal ir nėra blogis iš prigimties, tačiau, pripažinkite, jie turi tam tikro lietuviško beviltiškumo ir to – smagu-kai-dega-kaimyno-troba – jausmo.

Norėtųsi šioje svetainėje rasti ir tokį skyrelį, kuriame paguldęs siūlomą naują žodį (vietoje skolinio ar prasto pakaitalo) susilauktum ramaus profesionalo atsiliepimo, komentaro.

Nes spontaniškoje diskusijoje labai išryškėja paprastas delfimentinis (kuriam būdingas delfio komentatorių mentalitetas) dėsningumas – kuo mažiau vykęs naujadaras, tuo daugiau dėmesio ir aptarimo susilaukia.

Juk tikriausiai ne vien dėl viešųjų ryšių titulinėje šio tinklapio citatoje rašoma „esate kviečiami bendradarbiauti, diskutuoti ir kurti kalbą kartu“?

Tikriausiai suprantate, kad reakcijos į siūlymą dykai suprogramuoti kelis skriptus nesulaukiau, o sulaukiau: a) pelnytos kritikos dėl rašybos (gal kas įsivaizduojate sumą, kurią būtų negėda siūlyti už korektūrą?), b) įvairiai intriguojančios informacijos apie savo asmenį.

Gana įdomus man pasirodė štai šis atsiliepimas:

Kas ta „tikrinė kalba“ visai nepaaiškinta, tik dar labiau pripainiota. Jeigu lyginsime su gramatikos terminu „tikrinis daiktavardis“, ims atrodyti, kad tai vardų, pavardžių ir vietovardžių kalba, nes į sąvokos „tikrinis“ apibrėžimą kaip tik įeina asmenvardžiai ir vietovardžiai. Pavadinimas iš karto netikęs, nes atsiranda dviprasmybė.

Kai fizikai ima „tobulinti kalbą“, dažniausiai išeina šnipštas. Įdomu, kas būtų, jei daktarai imtų dėstyti istoriją, geografiją arba lietuvių kalbą, o kalbininkai gydyti žmones. Rezultatas būtų toks pat kaip R.Z. atveju užsimojus įrodyti, kokie visi kalbininkai neteisūs, išskyrus vieną fiziką R.Z., labai išmanantį ne savo – lietuvių kalbos mokslo sritį.

Tikrinė kalba, per mano petį skaičiusi šias eilutes, šiek tiek nusivylė „abejojančio“ fantazija. Bendriniai žodžiai ir bendrinė kalba juk sugyvena, nepatirdami problemų dėl dviprasmybės?

Tikrinei kalbai jos pavadinimas patinka. Jis jai asocijuojasi su tam tikru nutolimu nuo viešo standarto (kurio, apmaudu, mažai kas laikos), o ir „tikrumo“ atspalvis puošia...

Dėl kalbos tobulinimo „abejojantis“ yra beveik teisus, tik jo mintis visai priešinga tam, ką manau. Iš tiesų, o kas turėtų tobulinti? Kas tobulina automobilius, kavamales, tapetus ir durų rankenas? Ar mokslininkai (fizikai), ar kas kitas? Žinoma, jei apie kalbą galvosime ne kaip apie kasdienę duoną, o kaip apie, sakykime, vaistus – tuomet taip, tobulinti gali tik chemikai, farmacininkai ir chirurgai.

Beje, tas nuolatinis medikų pavyzdžio kaišiojimas kelia prastas asociacijas, tarsi kalba būtų nepagydomai sergantis ligonis, visiškai be imuninės sistemos, kurį būtina šerti antibiotikų saujomis. O gal čia serga kas kitas?

Į kalbos mokslo sritį neketinu kištis, kalbu tik apie kalbos politiką. Mat vis turiu viltį, kad kurdami pilietinę visuomenę jokios politikos rūšies neaukosime aklai autoriteto diktatūrai.
 
< 2008-02-12 tikrinė kalba 2008-02-14 >
2008-02-13 11:05 Raimundas ZabarauskasTurėjau omeny (kalbėdamas apie durų rankenų tobulinimą) tam tikrą grandinę: fizikai - technologai - marketingas - vartotojas...
2008-02-13 10:47 Justas ButkusČia kaip sykis prisiminiau neseną pokalbį su lituanistu.Mane tuo metu domino žodžiai eitu(mė)te, darytu(mė)te ir panašūs. Kadangi tenka sutikti žmonių, kurie tą, skliausteliais išskirtą skiemenį, tardami praleidžia.Paklausus, ar tai neteisinga, gavau džiuginantį atsakymą:teisinga, kadangi gyva kalba turi vystytis taip, kad ją vartojantiems žmonėms būtų patogi ir suprantama. O jei aukščiau minėtus žodžius suprantame ir be papildomo skiemens, tai jį galime laikyti balastu, kuris ilgainiui turėtų išnykti. Gyva kalba turi būti patogi naudoti, suprantama...Tik štai, čia tik viena dalis ir nepatvirtinta VLKK. :)O turiu ir klausimą - kodėl mokslas, aiškinamas kaip fizika ([minus] 3 pastraipa)?Jei apie kokį fundamentališkumą kalbant, tai gal rinkčiausi filosofiją...
komentarų: 2neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 2
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Valstybės bendrosios politikos dalis, kurios svarbiausias uždavinys – planingai ir kūrybingai veikti valstybinės kalbos raidą taip, kad visuomenė suvoktų savosios kalbos vertę ir nenusiviltų jos galiomis (du žodžiai).

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama