blogas – tekstų skaitymo būdas

 
ŠEŠIOLIKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2008-04-15, du simptomiški atvejai
 
1. Santalkos pašto diskusijų grupėje piliečiai svarsto įvairias „skustagalviškumo“ apraiškas; tą darydami nejučiom nuslysta į tam tikrą visuomeninį ekspertavimą. Cituoju vieną pakančiausių tokio tipo pasisakymų:

Berneen visiskai prasta dainininke, jos lietuviu kalba nezmoniska, bet nepakenciama, kai nei is sio, nei is to primusa zmogu, tuo labiau - mergina, dar labiau - ne vietine, nes - lyg ir viesnia.

Ar pilietiškumas – tikrosios demokratijos sąlyga – yra tik banalus asmeninių vertinimų (susiklosčiusių gana suprantamais būdais) vidurkis? O gal piliečiai turėtų kilti aukščiau paskalų lygmens ir mėginti svarstomoje situacijoje išsigryninti tam tikrus aptarimo objektus (žmogaus teises, tautos ir asmens santykį, etc.)?

Lietuvių kalba – ne šio įrašo tema – todėl apie prastas kalbinės reiškos priemones (ąčęėįšųūž) siekiant šventų tikslų – apie tai už šio sakinio ribų nieko ir nerašysiu.

2. Oranžinėse diskusijose lietuvių kalbos mylėtojai svarsto reklaminės akcijos kalbą, nesusilaikydami nuo tam tikro visuomeninio ekspertavimo.

Trečią kartą bandau pradėti diskusiją apie nevykusią Brigitos ir Juliaus reklamą, kurioje žavimasi "atviru seksualumu". Manau, "atviras seksualumas" lietuviškai suprastinas kaip "neslepiamas gašlumas". Ar tokiu dalyku reikėtų žavėtis - tai, bala nematė, kiekvieno skonio, supratimo, išsiauklėjimo ar, galų gale, fiziologijos reikalas...Tačiau reklamuoti, mano galva, tokio dalyko nereikėtų. Arba, jei reklamuoji, tai ir rašyk - "Juliau, man patinka tavo neslepiamas gašlumas..." Taip bus tiksliau. Ir sąžiningiau.

Ar meilė lietuviškam žodžiui – svarbiausioji lietuvių kalbos išsaugojimo sąlyga – privalo nuslysti iki banalaus asmeninio vertinimo (susiklosčiusio gana suprantamais būdais)? O gal kalba besidomintieji turėtų kilti aukščiau virtuvinio moralizavimo lygmens ir mėginti svarstomoje reklamoje išsigryninti kalbos faktus (žodžius ir posakius, etc.)?

Abiem atvejais aiškiai įžvelgiamas dikutuotojų noras pakeisti pasaulį pagal savo asmeninius pomėgius ir nuostatas, eksperto balsu atsijoti gėrį nuo blogio (meną nuo kičo, meilę nuo sekso). Kol turime tokių šviesių žmonių, iš esmės demokratija nelabai ir reikalinga...
 
< 2008-04-14 visuomenė 2008-04-16 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 2
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Gašlus

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama