blogas – tekstų skaitymo būdas

 
DVIDEŠIMTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2008-05-18, monstrai myli savo tėvynę
 
Pamėginkite atidžiai perskaityti ir palyginti du neseniai pasirodžiusius tekstus: apie bobas ir apie rasizmą.

Pirmąjį pasirašo Vingių Jono idėjinis įpėdinis (Tomas Vingys), todėl protingam skaitytojui akivaizdu, kad tai tėra kvailas pokštas, žurnalistinė provokacija; nors lengvai galiu įsivaizduoti, kaip šį straipsnį skaito mažiau subrendę skaitytojai – vargu ar šiuo atveju žiniasklaida prisideda prie naujosios kartos ugdymo (tarsi būtų kokie nors kitokie, ypatingi tam skirti atvejai).

Prisimenu kvailoką situaciją, kai vienoje iš buvusiųjų darboviečių, neiškentęs gana viešo kolegos vyro samprotavimo apie bobas (šioms girdint), kurios juk yra sutvertos iš šonkaulio, tad neturėtų nei vairuoti, nei pretenduoti į vadovaujančias pozicijas, ėmiau ir leptelėjau:

– Jonai (vardas pakeistas), ko gero, tu visiškai teisus, bet užtat moterų orgazmas yra keleriopai stipresnis, nei mūsų, vyrų.

Susidarė pauzė. Taip ir nesupratau: ar žino? O gal tik nenori išsiduoti? Moteriškės, įsitvėrusios savo šonkaulių, tylomis raitėsi po kabinetą.

Česlovo Iškausko tekstas jau nebe toks juokingas; jo potekstė kraupoka. Pamėginau ją suklasifikuoti, grupuodamas pastraipomis (iš viso tekstą sudaro devynios):

a) Rasizmas yra smerktinas (viena pastraipa: pirmoji)
b) Rasizmas smerktinas, bet ne viskas čia aišku (septynios)
c) Turėtume gintis nuo globalizmo (viena pastraipa: paskutinė)

Minties (teksto) eiga suprantama. Pamėginkite perskaityti pačią esmę ( a + c ):

Rasizmas - bjaurus reiškinys šiandieniniame pasaulyje. Smerktinas. Piktžaizdė ant visuomenės kūno. Rautinas su visom šaknimis. Išsikerojęs jis virsta atvira panieka kitai odos spalvai, kitai tautai, kitam kraštui.

Jeigu rimtai, tai Lietuvos imigracijos tarnyba turėtų atsakingiau modeliuoti migracijos politiką, nes artėja globalizmo metas, kai ES šalis, ypač Lietuvą, užplūs „tranzitiniai” pabėgėliai iš vargingųjų pasaulio kraštų. Dėl jų problemų turi ir Didžioji Britanija, ir Prancūzija, ir kitos brandesnės demokratijos Europos valstybės. O ir Šengenu mes turime ne tik džiaugtis, bet ir susirūpinti jo teikiamais privalumais.

Beveik nereikia įtempti vaizduotės, kad numatytum ateitį: valstybinės lietuvių kalbos įstatymas anksčiau ar vėliau taps pagrindiniu demokratijos normų kliuviniu. Gaila, kad gimtoji kalba, kurią nuoširdžiai myliu, pamažu tampa monstru.
 
< 2008-05-17 visuomenė 2008-05-20 >
2008-07-08 05:53 Raimundas ZabarauskasPati kalba savo prigimtimi YRA pakankamai demokratiška (o kartu ir konservatyvi). Nedemokratiška yra štai kas: kalbos politika (net ir tam tikra dalis kalbos mokslo), labai lengvai išsižadantys demokratinių argumentų ir parduodantys asmeninius jausmus už konstantą...
2008-07-07 23:13 RQKažkaip aš nesupratau, kuo iš a) ir c) išplaukia lietuvių KALBOS nedemokratiškumas...
2008-05-19 19:05 RasaVisai nereikia vaizduotės. Įstatymas apie šeimą jau patvirtintas (čia prie tos dalies, kur apie bobas).
2008-05-18 20:31 adomasvisi lietuvisški senukai - rasistai. bijo negro kaip velnio ir nieko nepakeisi...
2008-05-18 10:39 Raimundas ZabarauskasNe taip paprasta. Bet teisybės yra – kalba greit liks vienintele, paskutine tautiškumo buvimo vieta. Labai gaila, kad mirdama ji oponuos bendražmogiškosioms vertybėms.
2008-05-18 08:51 jurkisAha, bus totalitarinis lietuvių kalbos režimas :)
komentarų: 6neteisingų atsakymų: 1teisingų be komentaro: 1
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Kurie idealai svarbesni: a) tautos, ar b) žmonijos? (įrašykite raidę)

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama