blogas – tekstų skaitymo būdas

 
KETURIASDEŠIMT PIRMOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2008-10-10, kaip miršta kalbos
 
Aplink Kalbininko alfą besisukanti planeta turi tris žemynus, atskirtus dviejų jūrų: Pusiaujo žemynas žiedu juosia planetą per pusiaują, o Šiaurės ir Pietų žemynai tvyro planetos ašigaliuose.

Dėl šiltesnio klimato ir didesnės teritorijos pusiaujas lenkia ašigalius: čia anksčiau išsivystė raštas, toliau pažengė MTR. Net ir dievų panteonai skiriasi: Pusiaujas garbina Joną, Petrą, Onutę, Agnę ir dar 28 įvairaus lygio dievybes, o ašigaliuose karaliauja monoteistinė religija: Pietuose meldžiamasi Pietui, o Šiaurėje – Šiaurui.

Planetoje yra tik trys kalbos. Pusiaujo kalba turi daugiau žodžių, mat ja kalbančiai tautai tenka susidurti su daug didesne gamtos ir žmonių pasaulio objektų įvairove, nei ašigalių gyventojams.

Vieną gražią dieną du narsūs Pusiaujo keliautojai (Darius ir Girėnas), surengę ekspedicijas į priešingus planetos ašigalius, atrado Pietų ir Šiaurės tautas. Prasidėjo prekių ir kultūriniai mainai, darbo jėgos migracija, na ir kitos globalizacijos sukeltos problemos.

Šiaurės ir Pietų gyventojai skirtingai sutiko jų kalboms iškilusią išnykimo grėsmę. Šiauro garbintojai įsileido daugybę svetimžodžių, juos pritaikydami savo kalbos gramatikai. Pusiaujo dievus savo kalba jie vadino labai paprastai: Jonus, Petrus, Onusa ir Agnėsa.

Pieto pasekėjai užsispyrė apsieiti savomis šaknimis. Naujiems objektams vadinti jie rasdavo iki tol nenaudotas savų žodžių versijas – pridėdami netikėtas priesagas ar priešdelius, arba paprasčiausiai priskirdami jau esamiems žodžiams naują, papildomą prasmę. Pusiaujo dievai jų kalba vadinosi sistemingai: Pietus-Jo, Pietus-Pe, Pietus-On ir Pietus-Ag.

Kas gi ilgainiui nutiko su ašigalių kalbomis?

Šiauriečių kalbos gramatika gyvavo, kaip gyvavusi, žodynas prasiplėtė, tačiau išsaugojo kai kurias svarbias kalbos tradicijas (prasmės perteklingumą, maždaug tokį, kokį turime lietuvių kalboje, sakydami „nieko nežinau“...). Nors kone pusė Šiauriečių kalbos žodžių tapo, kai kurių paikų Žemės kalbininkų nuomone, tarptautiniai, tai visai nesugriovė kalbos sistemos ir neatbaidė Šiauro sūnų ir dukrų nuo noro išsaugoti savo kalbą.

Pietiečių kalba ilgainiui išsėmė žodžių darybos galimybes. Sustabdyti skolinių srautą pavyko, tik visiškai paaukojus kalbos perteklingumą. Bet kuri šaknies ir priesagos ar priešdelio kombinacija dabar įgijo griežtai apibrėžtą prasmę („judumas“ ir „judrumas“ reiškė visiškai skirtingus dalykus). Pritrūkę leksinės raiškos priemonių eksponentiškai gausėjančiam objektų skaičiui pavadinti, Pietiečiai buvo priversti skirti žodžių prasmes pagal jų vietą sakinyje.

Kalba išliko švari, tačiau sumedėjo. Griežtą jos logiką lengvai išmoko suprasti kompiuteriai, bet Pietuose nebeliko poetų.
 
< 2008-10-09 kalba 2008-10-11 >
2008-10-13 05:31 Raimundas ZabarauskasNe, tai visai ne vieno asmens problema – o viso kalbos politiką lemiančio žmonių sluoksnio.Turint omeny terminų bankus, terminijos komisijas – tai jau yra (bus) lietuvių kalbos problema.
2008-10-13 01:34 tinklalapisTikiuosi, tai Smetonienės problema, ne kalbos.
2008-10-10 12:48 Raimundas ZabarauskasTaip jie juos keitė („juos pritaikydami savo kalbos gramatikai“), taip, kai kuriuos skolinius keisti verta.Problema yra štai kur: KIEK? Kurią dalį verta? Pagal kokį kriterijų bus nusprendžiama keisti arba nekeisti?Irena Smetonienė yra man sakiusi, kad nei vienas skolinys neturi jokio senaties termino, esą, keisti reikia VISUOMET, jei tik randamas lietuviškas atitikmuo...
2008-10-10 10:56 TinklalapisPanašu, kad ir šiauriečiai keitė vardų skolinius: pritaikydavo savo gramatikai, transkribuodavo, pridėdavo savo galūnes prie tikrinių daiktavardžių (Agnė -> Agnėsa). Bet kadangi ši istorija apie bendrinius žodžius, tai ir reikėtų pasitelkti ne tikrinių, o bendrinių žodžių pavyzdžių.Kad ne visus skolinius verta keisti, tai akivaizdu, bet kad kai kuriuos verta keisti, turbūt sutinkat?
komentarų: 4neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar verta lietuviškais žodžiais keisti visus skolinius?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama