blogas – tekstų skaitymo būdas

 
SEPTINTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2009-02-11, blogsfera po lęšiu
 
Pačiame pirmame lietuvių kalbai skirtame įraše (beje, tai tik devintas šio blogo įrašas), esu mėginęs aptarti ir pasiūlyti kalbininkams atkreipti dėmesį į specifinę, internetinę kalbos rūšį, kurią vėliau mėginau pakrikštyti tikrine lietuvių kalba.

Šįryt elektroniniu paštu gavau nuorodas į du straipsnius, paskelbtus Kalbos kultūros žurnale ir Vilniaus universiteto internetiniame mokslo žurnale Lietuvių kalba, palydėtas trumpo autorės komentaro:

Tinklaraštynuose kasdien vis kas nors nauja, kraunuosi kraunuosi į sandėliukus, o tie straipsniai, vos pasirodę, jau vietom senstelėję...

Iš pirmojo straipsnio labiausiai norisi cituoti paskutinę pastraipą, nes juk visuomet taip ir maniau...

Tinklaraščių populiarumas ir paplitimas leidžia manyti, kad jų raiškos poveikis bendrinei lietuvių kalbai, jos normų raidai bus neabejotinas. Greta šios laisvojo stiliaus (tikrinės) rašytinės kalbos geriau išryškėja pačios bendrinės kalbos požymiai ir paskirtis visuomenėje. Taigi į tinklaraščių kalbą galima žiūrėti kaip realiąją vartoseną, kurioje matyti ir nauji polinkiai, ir bendrinės kalbos kodifikacijos palaikymo arba jos korekcijos galimybė.

Antrasis straipsnis labiau klasifikuoja, įkala kuolelius būsimiems kalbos tyrimams. Įdomiausia konkreti mintis apie blogsferos kalbą man pasirodė besanti štai ši:

Tinklaraštininkų neslegia (ar beveik neslegia) bendrinės kalbos svoris. Bendrinė kalba, kuri standartizuoja ir gerokai vienodina raiškos būdus pagal tam tikras nustatytas normas, tinklaraščių įrašams dažniausiai pasirenkama pagrindu, bet pačias raiškos priemones tinklaraštininkai renkasi ne privalomai, o savanoriškai. Todėl tinklaraščių kalbos apraiška rodo autorių individualumą ir, žinoma, tam tikrus socialinių grupių kalbos požymius.

Beje, šiame straipsnyje aptariama ir visai įdomi blogsferos klasifikacija:
  • filtrai (jie pateikia išorinę informaciją)
  • asmeniniai žurnalai (jie atspindi autoriaus mintis ir veiklą)
  • užrašų knygelės (jose išorinė informacija susipina su autoriaus mintmis ir išvirsta ilgesniais esė)
  • klogaiknowledge logai – nes juk ne žiniatinklaraščiai? (juose šviečiama visuomenė)
Aha. Tai, ką dabar skaitote, pozicionuočiau maždaug per vidurį tarp AŽ ir UK (santykis maždaug 2:1). O populiariausias lietuviškas tinklaraštis yra neabejotinas F, su stipriomis AŽ ir UK priemaišomis (gal 3:1:2)...
 
< 2009-02-09 kalba blogsfera 2009-02-13 >
2009-02-11 14:35 Raimundas ZabarauskasAčiū! Puiki ir tiksli pastabos forma – pataisiau...
2009-02-11 14:26 404The requested URL /2005-10-13 was not found on this server.
komentarų: 2neteisingų atsakymų: 1teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar kuriame nors iš straipsnių minima tikrinė kalba?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama