blogas – tekstų skaitymo būdas

 
VIENUOLIKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2009-03-11, graikų kalėdos
 
Darbas grupėse iš tiesų yra labai vertingas metodas – šįkart kalbu ne apie minčių lietaus aplytus žaibiškai augančius tokių grupių kuriamus rezultatus – itin vertinga yra svetimo mintijimo patirtis, kurią stebėdamas velniškai praturtėji.

Liaukimės užsiiminėti hermeneutika, sako tokios grupės narys ir intuityviai jaučiu, kad šis žodis, kurį galėjau būti regėjęs kuriame nors Umberto Eco Fuko švytuoklės puslapyje, kerta rubikonus ir degina tiltus. Grįžęs atsiverčiu seną storą tarptautinių žodžių žodyną (iš kurio jaunystėje juoko dėlei buvau įsiminęs 300 lotyniškų posakių (mundus vult decipi ergo decipiatur)). Aišku.

Kažkurią kitą dieną iš to paties antikinio išsilavinimo pagrindu sudėto proto savininko išgirstu kada gi taip bus? At kalėdas grėkas... Šįkart išgelbėjo kone vaikystėje skaityta serijos noriu žinoti knygelė apie sparnuotus posakius. Gal atsimenate: achilo kulnas yra logistinė maudynių klaida, adomo obuolys – vertimo, prokrusto lova – antikinis būdas parduoti dramblį...

Aiškiai suvokiu, kad, pavadinkime, antikinis išsilavinimas iš esmės yra tam tikras sveiko proto šarvas, išorinis skeletas, į kurį atrėmęs mintis gebi atskirti amžina nuo laikina, būdinga nuo reta ir elementaru nuo visiškai kvaila. Bet juk ir aš turiu tam tikrų barometrų?

Susimąsčiau. Fiziko diplomas dengtas materijos dėsningumų suvokimo auksu, kurio jau beveik nepajėgčiau konvertuoti į jokias formules, kišenėje skimbčioja tik keli amžini nedylantys trigrašiai: tvermė, simetrija, kvantavimas ir tolydumas, okamas ir heizenbergas. Gal dar kelis sukrapštyčiau iš aukštosios matematikos kišenių.

Vadybos mokiausi vien neformaliuoju būdu (pardavinėdamas), jei neskaičiuosime Deilo Karnegio opuso (jį verta perskaityti), todėl visos dvimatės schemos ligšiol sukelia fizikinę ironiją. Tas lengva, atidedate du dydžius ir dalijate plokštumą (esu mėginęs).

Iš esmės pajėgiu suvokti žmones, kurie savo šarvu ima ir vieną ar kitą religinę sistemą. Šįkart kalbu ne apie slaptus tikinčiuosius ar vienas-su-vienu stiliaus pagonis, o tik apie šventųjų knygų išpažinėjus (cituoju iš... pavadinkime, pokalbio, pas Burgį):

Taip, manyčiau, tikintieji (tie, kurie realiai turi tikėjimą) iš tiesų turi išminties daugiau. Ne per vieną gyvenimą ta išmintis susikaupia, kuri leidžia pripažinti aukštesnę jėgą.

Jau ne kartą esu rašęs, kad Džonatano Livingstono Žuvėdros teleportavimasis ir skrydžiai kiaurai akmenis tėra išsilavinimo, patirties, pasirinktos pasaulio suvokimo sistemos padariniai. Kuo aukščiau skrenda žuvėdra, tuo daugiau ji mato. Mistinė patirtis, mano galva, tėra vidinė skvarbaus proto kuriama metafora.

Tad Jūsų valia, ar atlikę minties šuolį, norėsite jį kanonizuoti ir paversti Tikėjimu.
 
< 2009-03-08 autorius žmonės 2009-03-12 >
2009-03-13 04:30 Raimundas ZabarauskasAčiū, pataisiau.Mėgstu fantastiką (bet skaitau išverstą į rusų), tikriausiai taip patenkinu „skraidymo“ poreikius, tačiau asmeninės fizikinio ateizmo religijos tai negriauna.Paskutiniam pirmojo komentaro sakiniui, kaip viliojančiai paradoksaliai jis beskambėtų, pritarti negaliu. T.y. mintis teisinga, tik aš laikausi visiškai priešingos...
2009-03-12 13:44 patikslinimasploštumą > gal „plokštumą“?
2009-03-12 13:30 dar1Perkaičiau, kad R.Bacho kūrybai didelį poveikį padarė Carlos Castaneda. Štai ten - tai skrydžiai ))) Skaitau šeštą knygą iš eilės. Ir mano fiziko išsilavinimo pasaulio suvokimas pradeda dalintis į du, vienas kitam neprieštaraujančius. Gaila, kad tas antrasis, grįstas metaforomis ir energetiniais vaizdiniais, kol kas niekuo suprantamu negali būti pagrįstas. Dėl to realusis fiziko išsilavinimas praverčia tūkstančius kartų dažniau...O žuvėdra - kuo aukščiau skrenda, tuo mažiau ji atskiria detalių. Ir kuo mato toliau, tuo mažiau supranta, ką ji mato ;-)))
komentarų: 3neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 2
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Jei per graikų kalėdas – tai kada (7 raidės)?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama