blogas – tekstų skaitymo būdas

 
DVIDEŠIMT PENKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2009-06-17, artėjanti laisvė nuo autorinių teisių
 
Nuolatos laisvės nuo autorinių teisių tema rašantis Džiugas pagaliau savo argumentais mane kliudė.
Spėjama, kad po 5-10 metų žmogus filmuos visą savo aplinką nuolat. Tik dalis to vaizdo bus išsaugojama, tačiau nuolatinė elektroninė akis su atmintimi padės nepražiopsoti pirmųjų mažylio žingsnių, įdomiausių namų augintinių išdaigų, stipriausių kelionės įspūdžių, netikėtų įvykių gatvėje – viso to, kam paprastai nespėji išsitraukti kamerą, net jei ją turi su savimi.
Kaip tokiu atveju veiks arba neveiks autorių teisės? – toliau savo įraše klausia žinomiausias Lietuvos blogeris, priversdamas surezonuoti. Mąsčiau apie panašius dalykus kiek kitu kampu.

Iš tikrųjų, jei žmonės turėtų dvi savybes – absoliučią atmintį ir telepatiją – ar būtų iš viso atsiradusios autorinės teisės? Pakaktų vienam žmogui ką nors pajusti ar suvokti, ir tą pačią akimirką tai taptų visos žmonijos lobiu.

Nereikia būti pranašu, kad pajustum, kaip internetas ir kitos NT pamažu verčia šią svajonę – ar šį košmarą, nelygu kaip vertinsi (t.y., absoliučią atmintį ir telepatiją) tikrove.

Diskusijoje radau ir gana simptomiškų vertinimų:
Visi gali matyti ką tik nori, nustojamas kurti kokybiškas turinys, nes kokia prasmė tai daryti, jei neįmanoma iš jo gauti pinigų. „Kapitalizmas labdaros nepripažįsta“. Potencialūs kokybiško turinio kūrėjai susikoncentruoja į kitokio pobūdžio veiklą ir savo gabumus išnaudoja ten. Filmų, straipsnių, knygų kūrimas pereina į diletantų rankas. Norintys vartoti aukštesnio lygmens turinį yra priversti knistis archyvuose ( panašiai kaip viduramžiais buvo tyrinėjami ir iš naujo atrasti antikos kūriniai).

Man tai graudokos visos tos ateities vizijos, kurios ignoruoja žmogišką prigimti ir remiasi iš esmė „because we can“ principu :)
Socialiniai tinklai, atvirojo kodo programinė įranga man kaip tik ir atrodo panašūs į dykai kuriamą nemokamą turinį. Taip, kapitalizmas labdaros nepripažįsta. Tačiau tam tikra prasme jis yra laikinas (žmonija atsirado anksčiau, turėtų ir išnykti vėliau).

Apie diletantus: prisiminkite pirmųjų Tarantino filmų biudžetą. Jau svarsčiau apie tai, kad išpūstas žvaigdiškumas, finansinis blizgesys labiau yra reikalingas ne kinui ar kitam kokybiškam turiniui, o juos pardavinėjančiam marketingui.

Žmonės netobuli. Seniau nebuvo ir žiniasklaidos (šalutinė vizija – viduramžių kunigas, vartantis Gutenbergo produkciją su mintimi: ar mums šito reikia vien todėl kad „because we can“?).

Tam tikra prasme žiniasklaida ir reklama man panašūs į Prometėją, kuris pavogė ugnį iš dievų, o vėliau ėmė ją pelningai pardavinėti vartotojų masėms.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad žodį komunikacija jie jau supranta ne kaip bendravimą (o tik kaip Konkurenciją, Kompetenciją ir Profesionalumą). Tiek to, telepatija pati juos nušluos.

Beje, o kas mokėjo Antikos kūrėjams? Ar jų raštus gynė autorinės teisės?
 
< 2009-06-16 žiniasklaida visuomenė blogsfera 2009-06-18 >
2009-06-28 09:36 sistemCopyrightas JAV išradimas ir labai žiauriai ginamas dalykas, programos bus ir mokamos ir nemokamos, o kūrėjas turi užsidirbti iš savo life performanso arba kurti tokios aukštos kokybės produkciją kad jį samdytų.
2009-06-20 14:29 Justas ButkusAr tai nėra tik VIENA iš galimų vizijų?Telepatijai dar reikia nueiti ne tokį ir trumpą kelią. Kol kas matosi daugiau triukšmo, nei naudos.Programų, knygų ir filmų - galybė. Net ir atvirų. Tačiau kaip atrinkti, kas vertinga? Joks vienas žmogus negali visko peržiūrėti, visko įvertinti. Dalis informacijos turėtų išnykti proceso pradžioje.Šviečiant saulei tikiu ateitimi, kur kiekvienas yra kūrėjas.Bet sykiais, debesims plaukiant dangumi, puolu ginčytis: ar tai tikrai vienintelė išeitis? Gal atvirkščiai, viskas gali dar labiau koncentruotis, dar daugiau žmonių gyventi rezervatuose: darbas nuo 8 iki 6, arba sėdėjimas namuose prie ekrano naudojantis visuomenės geru. Likę 3-5 proc. žmonijos kurtų kažkokią pridėtinę vertę (netingint reikėtų atsiversti kokią statistinę lentelę ir pažiūrėti, kiek dabar žmonių galima laikyti kuriančiais, o kiek atliekant mechaninį darbą). Pastarasis atvejis man būtų panašesnis į dabartinę tvarką, tik pastūmėtą kiek toliau...
komentarų: 2neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 3
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar yra lietuviškų knygų, kurias gali skaityti už dyką?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama