blogas – tekstų skaitymo būdas

 
PENKIOLIKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2011-04-14, vadybininkų planeta
 
Vakar šefas (esame leidykla) iš kažkur parsivežė tiesiog žaibu blykstelėjusį įvaizdį, galų gale sukundensavusį įvairias man anksčiau toptelėjusias mintis į vieną mazgą, sąvoką, idėją ir simbolį.

Wiki.

Auga vikimokslininkų karta. Mokykla rengia išmaniuosius mokinius (smartkids'us).

Jau seniai ne kartą baisėjausi, bendrosioms programoms netekus standartų, pamažu išplaunant iš ugdymo turinio ugdymo turinį, kai žinios beveik buvo paskelbtos nebe švietimo pagrindu, o jo kliūtimi. Juokinga, bet šiuo metu laisvalaikio zonoje suvešėję protmūšiai ir kitos žiniomis parengtos viktorinos atrodo kaip natūrali savaiminė visuomenės reakcija į formalų mokyklos abejingumą žinioms.

Viena konkreti man žinoma mokykla, kaip ir daugelis kitų Lietuvos mokyklų negalinti pasigirti itin sėkmingu ugdymo programos vykdymu (švelniai tariant ne visi mokiniai įsisavina numatytą turinį), kuria papildomą gabiųjų mokinių skatinimo programą. Kai negali padaryti darbo (yra ir objektyvių priežasčių), tai susikurį papildomą, kurio rezultatai dar blogiau pamatuojami, ir sakai: gal mūsų torto pagrindui ko nors ir trūksta, bet pažiūrėkit, koks kremas!

Žavėjausi geros pradžios sistema (anksčiau labai konkrečiai yra tekę susidurti), bet kai šią savaitę apsilankėme būsimojoje Godos pradinėje, staiga suabejojau. Na, grupinis darbas gerai, dukra aktyvi ir imli dėmesiui, socializacija pravers, be vadybinių instinktų šiame pasaulyje nelengva. Bet paskui ėmėme žiūrėti į mums tekusių užduotėlių turinį. Varlė - roplys? Grupė demokratiškai sprendžia, kiek bus 46 minus 23?

Wiki kritiniam mąstymui būdingi minios instinktai. Analizę (paremtą gerai įsisavintais žinių, dėsningumų, principų pagrindais) keičia wiki analizė, interneto šaltinių apžvalga, viešosios nuomonės vidurkis (paremti gerais IT įgūdžiais).

Kūryba jau beveik nebesuvokiama, kaip asmeniškom priemonėm išreikštas gilus bendražmogiškas turinys. Wiki kuryba postmoderni iš pašaukimo, – tai kompiliacija ir citavimas, rezonansas be ašies, forma be turinio, net ne forma, o wiki triukšmas beveik be jokios formos.

Vis susimąstau apie pažinimo perimetrą.

Skaitydamas Žiulį Verną ne kartą esu pavydėjęs devynioliktojo amžiaus inžinieriams, kurių kiekvienas nešiojosi su savimi beveik visą mokslo ir technikos kraštą. Dvidešimtame amžiuje dar turėjome pagrindus, todėl mūsų kritinis mąstymas bent jau atsiremia į fundamentalius dėsningumus (ok, dogmas – astrologija nėra mokslas, dievo nėra, visata plečiasi). Dvidešimt pirmame nebeliks žmonių prie pažinimo perimetro.

Tarsi žmonija išsigąstų to ką žino (o dar labiau to, ką ji gali sužinoti) ir bailiai susigūžtų kažkur per wiki vidurį.
 
< 2011-04-13 žmonės 2011-04-15 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 2teisingų be komentaro: 2
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Kiek kvadratinė lygtis turi parametrų? (įrašykite skaitmenį)

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama