blogas – tekstų skaitymo būdas

 
DEVYNIOLIKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2011-05-11, oranžinio dviračio testas (1)
 
Naująją savo inkarnaciją materializavau rašykuose kovo pradžioje, aptikęs štai šią Flax repliką, adresuotą (irgi reinkarnavusiam, be to, neprastai rašančiam) rašykui, vardu Mylista:

Workshop'as - Omnia Mea (jis ir Ruukas) sugalvotas terminas. Buvo toks iniciatyvus ir nepatenkintas šito socialinio tinklo neišnaudotomis galimybėmis dalyvis, kol, galų gale, iš širdies pakovojęs su malūnais, nepadarė sepuku (ritualizuotas išsitrynimas).

Kažkas virptelėjo, rašyti dar nieko neketinau, bet užsiregistravau, pasivadinau 44045 (toks buvo id) ir pamažu užsiėmiau gana reiklia fantastikos skyrelio kūrinių kritika. Būtent Flax pirmasis mane pažino (iš teksto ir iš įrašų laiko), buvo ir dar keli, nors tiesiai neprisipažinau, tikėdamas, kad jei galų gale ką nors parašysiu, – štai to tikriausiai ir pakaks. Galų gale DNR įdėjau nedidelę užuominą, persivadinęs į neskubėk_rašyti:
ir aš jau rašau dienoraštį

Manęs klausia (na, neklausia tiesiogiai, bet juk skaitau tarp eilučių), kada įkelsiu ką nors savo. Nes vien kritikuoju.

Kritikuoti nėra lengva. Pamėginkit, jei netikit. Šioje sistemoje trūksta geros kritikos (o prasto skaitalo – tikrai netrūksta). Tam tikra prasme aukojuosi juk.

Pagalvojau, būtų gerai nusistatyti kokį nors protingą komentarų/kūrinių santykį. Pavyzdžiui, galėčiau skelbti savo šedevrus ne dažniau, kaip parašęs kokius 50 ar 64 komentarus?

Laiko dar yra.
Naujasis vardas reikalavo aiškesnės argumentacijos, todėl po kurio laiko dienoraštyje paskelbiau manifestą:
pradinės sąlygos

„Fantastika (gr. phantastike – vaizdavimosi menas).“

Tai visai nereiškia, kad pakanka vien vaizduotės. Pirmasis nedrąsus eilėraštis gal ir gali būti panašus į tyrą rasos lašą. Pirmasis nedrąsus fantastikos kūrinėlis beveik visuomet panašus į beorėje erdvėje žuvusį žmogų. Kaip, reikėjo skafandro? Ir deguonies balionų? Ir variklio? Ir kuro? Ir ryšio sistemos? Eikit šikt, kaip čia pas jus beorėje erdvėje sudėtinga.

„Temoje skelbiami beletristikos tekstai (dažniausiai epiniai), kuriuose pasakojimas grindžiamas mokslo atradimų ir teorijų prielaidomis, ar socialinėmis (anti)utopijomis, taip pat tekstai, kurių siužetų ar jų aplinkos pagrindas – kokie nors alternatyvūs pasauliai ir pan.“

Beletristika turi būti, bet jos nepakanka. Autorius privalo dar ką nors išmanyti (ne tik personažų jausmus): arba mokslą ir techniką, arba sociumo mechaniką, arba bent jau logiškai pagrįstus kasdieniško ir nekasdieniško kontrastus.

Turi būti kažkas alternatyvaus, nekasdieniško.

Antra vertus, nepakanka šį bei tą išmanyti, reikia kurti apsakymą (cituoju wiki: „Apsakymas – mažoji epinė forma, glausto pasakojimo laiko ir nedidelės erdvės kūrinys, telkiantis dėmesį į vieną įvykį su nedaugeliu veikėjų, tačiau sukuriantis gyvenimo visumos ir apibendrinimo įspūdį.“).

Per detales į apibendrinimus, per personažų patirtį į fantastinio pasaulio vaizdą, per ranka apčiuopiamus dalykus į universalias vertybes. Juk paprasta.

„Žanriškai tema apima visus fantastinės literatūros žanrus ir subžanrus.“

Pradedančiojo fantastikos kūrėjo testas: išvardykite penkis mėgiamiausius fantastikos autorius. Tai kaip miegoti po atviru dangumi.

Kvailys pasitiesia vieną antklodę ir apsikloja dešimtimi (atkakliai rašo, tikėdamasis pratašyti kritikų širdies akmenį). Protingas pasitiesia dešimt antklodžių, apsiklodamas tik viena (taip išvengdamas kosminio šalčio, būdamas arčiau žvaigždžių ir sapnuodamas ryškius sapnus).
Dar neturėjau jokios, minties, įsivėliau į ilgą diskusiją su Flax apie anonimus, mano komentarų skaičius pavojingai artėjo prie 64...

(b.d.)
 
< 2011-05-10 kūryba autorius 2011-05-12 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 1teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar jau ir vėl trinuosi?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama