blogas – tekstų skaitymo būdas

 
DEVYNIOLIKTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2011-05-12, oranžinio dviračio testas (2)
 
Neblogai (tik sausokai) rašančio rašykų vartotojo Flax minčiai: padaryti svetainės vartotojui galimybę įjungti / išjungti anoniminius komentarus, tokiu būdu išjudinant užsistovėjusį tarpusavio balsavimų, ir neobjektyvios klaninės kritikos kūdrą – šiai minčiai, vis dėlto nepritariau. Pati diskusija tikriausiai dar išlikusi, o savo DNR brūkštelėjau tokį tekstą:
vaidmenų žaidimai

Daug kas iš mūsų esame tą girdėję ar net bandę – turiu omeny RPG, rolių žaidimus. Kaip teisingai pastebėjo St. Sebastianas įsikarščiavusio Flax dienoraštyje, „visas gyvenimas - žaidimas su superine grafika ir lievu siužetu“ (gal dėl siužeto tik šiek tiek pasiginčyčiau...).

Rašykas irgi yra toks žaidimas. Registracijos, trynimosi, vertinimo mechanizmai sukūrė tam tikrą svetainės vartotojų santykių sistemą, kuri turi savų minusų (neobjektyvus vertinimas, neadekvatūs komentarai, per mažai dėmesio geriems kūriniams), bet turi ir pliusų (beveik kiekvienas darbas susilaukia dėmesio, įvertinimo ir komentarų).

Jei rimtai, aš nežinau, ar Flax siūloma reforma sugriaus šį trapų RPG pasaulį, ar jį tik sustiprins. Jei būtų mano valia, šįkart nerizikuočiau.

Bet aš ne apie tai. Pasidomėjęs fantastikos skyrelio istorija aiškiai matau, kad įmanoma kurti naujas, neformalias žaidimo taisykles, net ir neperprogramuojant variklio.

Fantastai turėjo MT ir dvikovas – renginius, kuriems beveik nereikėjo jokio administracijos įsikišimo. Vadinasi, šis RPG pasaulis nėra toks jau statiškas ir nekintantis?

Kitas jo gerinimo būdas – ryškios rolės, asmenybės. Štai Mylista, atrodytų, beveik ne fantastas. Pakomentuoja ir kituose skyreliuose. Bet jo komentarų tonas, jo tekstų kokybė, sutikite, keičia rašykus.

Pažiūrėkite, kokie informatyvūs, netušti pastaruoju metu pasidarė fantastikos skyrelio komentarai (nors nepasakyčiau, kad jį būtų užtvindęs labai gerų darbų tvanas). Mylista yra vienas iš personažų, smarkiai prie to prisidėjusių.

Matau tame (savojo personažo kūrime ir puoselėjime) didelę dabartinio rašykų variklio stiprybę. Perprogramavimas panašus į deu ex machina fantastikos kūrinyje. O kas, jei pamėgintume problemas spręsti vystydami savuosius personažus?
Tuomet staiga toptelėjo kelios mintys. Ne viską sudėjau į tekstą (rašykuose jis greit nunyks, todėl poryt pasikabinsiu jį čia), turėjo dar būti dviračiai ir plačiau apie abiejų epochų visuomenes. Kaip visuomet, pavyko ne visai tai, ką planavau, bet gavos gerai.

Įrašęs 64-ąjį komentarą papildžiau DNR ir patekau vaikštinėjimo (vaikštai ar vairuoji, o mintys kristalizuojasi) fazę:
jau rašau

Tai labai keista. Negali to pradėti, kol neturi to trakštelėjimo, to paradoksalaus sulenkimo, kuriame turėtų prasimušti žmogaus prigimtis, būties gėla ir pasaulio simetrija. Kartais vaikštai ir nešiojiesi įdomų foną, kartais turi net dialogą ar vaizdą nuo kalno - bet kol nėra to linkio, esi bejėgis pradėti.

Juokinga, radau vieno seno daikto minčių lietų. Daiktas glotnus, su geru linkiu, net šiek tiek pernelyg aptakus. Kai kurie skaitytojai su pasitenkinimu skundžiasi kad yra apie ką pamąstyti. Bet o Viešpatie, koks platus buvo minčių lietaus idėjų laukas!

Į daiktą perėjo gal penktadalis, nors turbūt veidmainiauju. Beveik nei vienos minties neįdėjau išskleistos iki galo (nes tai būtų ne apsakymas, o žmonijos vartojimo instrukcija), tad tam tikra prasme jos ten visos.

Šįkart linkis toptelėjo kaip pora siužeto raukšlių. Aha: čia pridėsiu rūko, o čia varžtelių! Paskui šiek tiek mąsčiau apie struktūrą. Kontrastingos scenos vieno personažo akimis? O gal suplakti ritmą iš poros vaizdavimo taškų. Pala, o dar čiabuviai?

Bet paskui numojau ranka. Tam yra pasąmonė. Turiu kuro (aiškų linkį), va, užlipsiu ant pirmosios scenos kalnelio, tuomet viskas čiuošis savaime. Ritmas bus toks, kokio reikės, koks labiausiai tuo metu tiks. Svarbu nenusukti į šalutines linijas, bet ir nenušauti pagrindinės idėjos per greitai.

Viskas. Moratoriumas komentavimui, kol pabaigsiu.
Ne, bet ir reikia šitaip erzinti žmones.

(b.d.)
 
< 2011-05-11 kūryba autorius 2011-05-13 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar jau ir vėl trinuosi?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama