blogas – tekstų skaitymo būdas

 
ANTROJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2012-01-10, mažieji dievai
 
Per dvi dienas įveikiau pirmąjį savo Pračetą (Mažieji dievai: romanas / Terry Pratchett; iš anglų kalbos vertė Mindaugas Strockis. – Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2011. – 440 p. – ISBN 978-9955-23-477-7).

Echh. Ir smagu ir gaila vienu metu. Panašų jausmą patyriau, skaitydamas Dž. Irvingo vertimus: Garpą prarijau vienu ypu, neatsimenu, ar anas leidimas buvo geresnis, paskui kalbos mokymosi sumetimais kelis perskaičiau originalo kalba, ir nuo tos akimirkos kiekvienas išverstas buvo kančia: lyg ir tai, autorius neabejotinai atpažįstamas, bet konstrukcijos išsikraipiusios, stilius smėlio pribertas, net skauda nuo minties, kiek prarandi.

Taip ir čia, skaitai ir verti atgal į anglų, mėgindamas surinkti nuo žemės tuos trupinius, kuriuos iki tavęs nešė vertėjas. Tikriausiai teks vėl mokytis kalbos...

Autorius žaižaruoja, vienu metu ir kurdamas stilių, ir griaudamas savo vaizduojamą pasaulį. Žaidimas žodžiais ir kategorijomis vienu metu ir velniškai smagus ir nejaukus, tekstas balansuoja ties prozos ir publicistikos riba, realybės audinys staiga ima rodytis tik idėjų lauko iliustracija, pasakojama istorija nuslysta iki istorinio anekdoto, išilgai viso romano džiaugiesi žmogus dievų bejėgiškumu, išgyveni iki atvirkščio tikėjimo kulminacijos ir finale gauni šimtaprocentinę „deu ex machina“.

Neabejotinai įniksiu į Pračetą (prache, pratche, chrapte, tfu), dievinu gerai įdarytus paradoksus ir apverstas ideologines konstrukcijas, žaviuosi ir taupia dialogų, minties skleidimo technika, dinamišku veiksmo vaizdavimo stiliumi – tik spėk joti savo vaizduote paskui autorių.

Bet šio konkretaus antimito potekstė kiek nuvylė. Gal jis nebe pirmas serijoje? Paradoksaliai neigdamas transcendentinę dievų prigimtį, Pračetas itin tiksliai ją apibrėžia, puikiai suintonuoja tikėjimo ir religinės struktūros evoliuciją ir taukšteli kakta į banalią išvadą: žmonės turėtų remtis savuoju protu. Tarsi kažkuo kitu, o ne juo remdamiesi jie kuria religijas...
 
< 2012-01-07 knygos 2012-01-14 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 1teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Omnijos dievas.

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama