blogas – tekstų skaitymo būdas

 
DEŠIMTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2012-03-11, karmos sistema literatūrinei svetainei
 
Artėjant FiDi, kuri jau savaimė yra šventė, ir kurios metu būsiu (dieninėje dalyje, gal dar juzike) ir brangstant / dingstant kiaušiniams (ant / nuo prekystalių), toliau mąsčiau apie kitokį, geresnį svetainės vartotojų laipsniavimą, nei turime rašykuose.

Įsivaizduokim, kad tieji laipsniai būtų suteikiami ne vienąkart ir amžiams, o remtųsi tam tikra karmos sistema. Karma – tai tokie nedideli taškai, kuriuos žmogus gauni arba kurių netenki, tam tikras natūrinis skaičius (sveikas ir neneigiamas).

Karma didėtų, svetainės vartotojui konstruktyviai komentuojant svetimus kūrinius. Kai vartotojas įgytų tam tikrų teisių (moderuoti komentarus, vertinti kūrybą ir t.t.), karmą didintų nuoseklus ir pareigingas jų vykdymas.

Dar vienas karmos šaltinis būtų pinigai, tik jie būtų mokami ne už pačią karmą, o už svetainės leidinius. Taip, kūrybinės svetainės galutinis tikslas turėtų būti leidyba. Galima ginčytis dėl jos formų ir sąlygų (minčių turiu), bet kūryba, nenutaikyta į leidybą, yra panašį į... Taip, supratote teisingai. Būtent į tai ji ir yra panaši.

Karma mažėtų, svetainės vartotojui destruktyviai vertinant svetimus kūrinius, nevykdant savo pareigų, pažeidžiant autorines teises. Žodžiu, ta pati logika, tik su minuso ženklu.


Laipsnių piramidę įsivaizduočiau maždaug taip:

1. Lankytojas (nulinė karma). Jam nereikia autorizuotis, jis tik skaito, bet nieko svetainėje nerašo.

2. Skaitytojas (nuo 1). Skaitytojas gali komentuoti – sakykime, iki 10 komentarų per parą. Be to, jis gali susidėti jam patikusius kūrinius į savo lentyną (anksčiau dar vadinau ją „prūdu“).

3. Rašantysis (nuo 100). Jis jau turi teisę skelbti savo kūrybą. Komentarų skaičius nebenormuojamas. Kūriniai matomi tik prisijungus, arba kitų skaitytojų lentynose.

4. Ekspertas (nuo 300). Vartotojas gauna teisę į kūrinių vertinimą (įverčiai svarbūs tik leidybai, svetainėje jie gali ir nebūti rodomi) ir klasifikavimą (gali susikurti savo lentynų struktūrą, arba prisijungti prie kurios nors ekspertų genties kuriamų).

5. Moderatorius (nuo 1000). Trumpai pasakius, jis turi priemones vertinti kitų vartotojų veiksmus, tokiu būdu darydamas įtaką jų karmai. Atsijoja konstruktyvius komentarus nuo destruktyvių, įvertina plagiatą ir necenzūrą.

6. Autorius (nuo 3000). Leidybinio projekto dalyvis. Tikriausiai bus ir individualių leidinių, ir almanachų, ir mėnraščių. Autoriaus populiarumas ir teksto kokybė nulems finansavimo ir autorinių teisių niuansus, nekalbant apie leidybos formatą ir tiražą.

Svarbu viena – leidyba būtų beveik vienintelis ir galutinis tokios sistemos tikslas. Žinoma, pakeliui pasilinksminant ir pasisocializuojant. Kuriant, galų gale. Tikriausiai suprantate, kad pati svetainė tam tikra prasme taptų ir leidybos marketingo įrankiu...

Ar būtų geriau, negu yra dabar? Nežinau. Op netaręs, griovio neperšoksi?
 
< 2012-03-08 knygos programuotojai 2012-03-15 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 4
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar tai įmanoma rašykuose?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama