blogas – tekstų skaitymo būdas

 
TRISDEŠIMT ANTROJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2012-08-12, siužeto inžinieriai ir personažų pakeleiviai
 
Įveikiau dar vieną irvingą, šįkart neblogai išverstą („Paskutinė naktis Tvisted Riveryje“, Alma littera, 2011 m.). Priešpaskutinis („Until I find You“, kankinau jį angliškai) privertė mane suabejoti, gali būti, kad tąkart neperžengiau kalbos barjero. O šis solidžiai įslinko lentynon, viskas su Dž. Irvingo rašymu gerai, net nėra jėgų pavydėti.

Liūdniausia, kad recenzijos, kurias beieškant leidimo metų pavyko grybštelėti akies kampu, kažkodėl jaučia pareigą atskleisti siužetą. O kam? Knyga tą gali pati, ir daug geriau...Buvo itin įdomu skaityti apie rašymo metodiką. Iš kažkurios ankstesnės knygos žinojau, kad Irvingas rašyti romaną pradeda nuo pabaigos, paskutiniojo sakinio. Tvisted Riveryje radau, kad jis nuo to sakinio pirmiausiai konstruoja siužetą, chronologiškai slinkdamas atgal, kol galų gale pasiekia istorijos pradžią.

Kai jau ten (istorijos pradžioje) atsiduria, galvoje turi visą įvykių eigą. Tuome rašo vėl į priekį, priešinga krypti, nei konstravo. Tad pasaulio kūrimas ir jo aprašymas yra dvi atskiros fazės, Irvingas aiškus ploteris, o ne pantseris.

Šį žodžių žaismą reiktų kaip nors protingai atsinešti ir į lietuvių kalbą. Ploteriai tie, kurie prieš pradėdami rašyti susikuria siužetą („plot“), pantseriai rašo iš oro („to write by the seat of the pants“). Ironiškai tikslų šių dviejų to paties medalio pusių aprašymą radau viename bloge:

Plotter: n. [...] (3) rašytojas, kuris didžiąją dalį savo laiko sugaišta romano konstravimui („organizing“), o paskui per 10 min. jį parašo.

Pantser: n. [...] (3) rašytojas, kuris karštai tiki, kad siužetą personažai kuria patys, o autorius tėra pakeleivis.


Siužetininkai ir prisėdimininkai? Architektai ir lakūnai? Siužeto inžinieriai ir personažų pakeleiviai? Tiek to. Visvien tiesa yra kažkur per vidurį.
 
< 2012-08-06 knygos 2012-08-13 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 1
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Kuris spektro galas man arčiau širdies (įrašykite raidę): a) ploteriai, b) pantseriai...

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama