blogas – tekstų skaitymo būdas

 
KETURIASDEŠIMT DEVINTOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2012-12-04, apie filtrus ir magnetus
 
Rašykuose jau antrą kartą lėtai užverda gana simptomiška diskusija, net ne diskusija, o tam tikras organizacinis procesas, tokia periodinė stovinti banga, natūraliai vis iškylanti rašykų fantastikos oazėje.

Nutylėsiu kelias su tuo susijusias plunksnos vertas temas, o tik pamėginsiu suformuluoti kelias mintis apie kūrybos katalizatorius.

Rašymui reikia auditorijos. Ką tik pasibaigusioje Gutenbergo epochoje auditorija iš esmės reiškė negyvus medžius. Ar rašytum į stalčių, ar į fenziną, ar kokiame workšope, ar literatūrinės kūrybos svetainėje – iš esmės tai tereiškė repeticiją, įsibėgėjimą. Pratybas.

Tam tikrą vaidmenų žaidimą, su savais kritikais ir su savais skaitytojais. Ir su neišvengiama vizija horizonte: tiražu popieriuje. Štai šis kūrinys jau spausdinimui tinkamos kokybės. Štai šis autorius jau turėtų kreiptis į redakcijas.

Šis fiksacijos horizonte taškas iš esmės skatino rašymą. Dėl jo buvo verta stengtis, tobulėti.

Elektroninis popierius ir kiti displėjai iškenčia daug daugiau, negu įprastinis negyvų medžių popierius. Kindlius negali paraudonuoti, net jei kas to norėtų. Horizontas labai priartėjo (pats šį bei tą išleidau), filtrai nusilpo, dizainą galima pasimti atvirojo kodo, publikavimo platformos galima net neprogramuoti (pakišti savo žodžius po nemokamu žodžių presu). Siužetai iš esmės jau visi parašyti. Hm. Bet tai juk jau kiek kita tema...

Sunkiausia yra rasti skaitytoją.

Aš kalbu net ne apie galutinį teksto vartotoją, mėginu apibrėžti tam tikrą traukos tašką, kokybę didinantį reiklų vertintoją. Redaktorių. Ekspertą. Geranorišką kritiką. Ugdantį workšopo kolegą.

Bet kokią leidybą būtent nuo to ir pradėčiau. Nuo apsiskaičiusio ir empatiško traukos centro.

 
< 2012-12-03 knygos 2012-12-07 >
komentarų: 0neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 1
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Ar eičiau vyr. redaktoriumi?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama